Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama

Sağlık turizmi yapmayı amaçlayan kliniklere sunduğumuz profesyonel hizmetlerle kliniklere yurt dışından yabancı hasta girişi sağlıyor, kliniğinizin yurt dışında tanınmasını ve döviz kazanmasını sağlıyoruz.

Sunduğumuz Hizmetler

Sağlık Turizmi Verileri

 • 2019 yılında sağlık turizmi ve turistiğin sağlığı kapsamında ülkemizde 701.046 hasta sağlık hizmeti almıştır. Sağlık ve tıbbi nedenlerle gelen yabancı ziyaretçi ve yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edilen turizm geliri 2019 yılında 1.492.438 bin ABD Doları tutarında gerçekleşmiştir.
 • 2020 yılında yaşanan küresel salgın sebebiyle sağlık turisti sayısında gözle görülür bir azalma meydana gelmiştir. 407 bin 423 hasta, sağlık hizmeti almak için Türkiye’yi tercih etmiştir. Sağlık turizmi ve tıbbi nedenlerle gelen yabancı ziyaretçi ve yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edilen turizm geliri, 2020 yılında 1.164.779 bin dolara gerilemiştir.
 • 2021 yılında 670.730 kişi sağlık hizmeti almış ve buradan elde edilen gelir 1.726.973 bin ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.
 • 2022 yılında toplam 1.258.382 kişi sağlık hizmeti almak için ülkemize gelmiş ve buradan elde edilen gelir 2.119.059 bin ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.
 • 2023’ün ilk çeyreğinde 411.490 kişi sağlık hizmeti almak için ülkemize gelmiş ve buradan elde edilen gelir 453.714 bin ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.
 • Uluslararası hastaların en çok tercih ettiği klinik branşlar sırasıyla; Kadın hastalıkları, iç hastalıkları, göz hastalıkları, tıbbi biyokimya, genel cerrahi, diş hekimliği, ortopedi ve travmatoloji, enfeksiyon hastalıkları ve kulak-burun-boğaz, şeklindedir.
Sağlık Turizmi Reklam Ajansı

Sağlıkta Dijital Pazarlama

Hasta kazanımını artırmak ve yurtdışı hasta getirme konusunda başarıyı garantilemek için en yeni pazarlama stratejilerini ve teknolojilerini kullanıyoruz. Deneyimli ekip üyelerimizle etkili dijital stratejiler sunarak markanızın görünürlüğünü artırıyor, organik trafik sağlıyor ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmanızı sağlıyoruz.

Sağlık Turizmi Dijital Pazarlama

Yurtdışı hasta getirme konusunda etkin çözümler sunuyoruz.

Sağlık sektöründe liderliğinizi sürdürmeniz ve genişlemeniz için, dijital pazarlama stratejilerimizle kaliteli leadler elde etmenizi sağlıyoruz. Kampanyalarımızı, hasta adaylarınızın sizi tercih etmelerini sağlayacak şekilde tasarlıyoruz. Bütçenizi etkin bir şekilde yöneterek, her bir liranızın yüksek kaliteli leadler elde etmek için çalışırız.

Sağlık Turizmi Ajansı Hizmetleri

SEO, Web Sitesi, Sosyal Medya ve Daha Fazlası

Sağlık turizmi konusunda sadece reklamlarla sınırlı kalmıyoruz. Sosyal medya, web sitesi tasarımı ve SEO hizmetleri sunarak, sağlık turizmi hizmetlerinizi geniş bir kitleye ulaştırıyoruz. Reklamlar ve organik arama sonuçları arasında doğru bir denge kurarak, verimliliği maksimum seviyeye çıkarmaktayız.

Siz de sağlık turizminde MEZ eSoft CRM+'in gücünden faydalanın, kliniğiniz büyüsün, ciro kaynaklarınız çeşitlensin, kur farkı lehinize dönsün.

Tanışma & Analiz Görüntülü görüşme yoluyla tanışıyor ve dijital pazarlama stratejinizi oluşturuyoruz.
Planlama Hedefleriniz doğrultusunda dijital pazarlama stratejinizi oluşturuyor bütçe dağılımını tespit ediyoruz.
Mükemmel Sonuçlar ve Yeni Müşteriler Kampanyalarımızı devamlı optimize ederek mükemmel sonuçlarla yeni müşteriler edinmenizi sağlıyoruz.
İletişime Geç

İletişim

Size en iyi hizmeti verebilmek için sizi iyi anlamamız gerekiyor. Bu yüzden tüm alanları doldurmanızı rica ederiz.

HİZMETLERİMİZ Sağlık Turizminde Verdiğimiz Hizmetler

Dijital Reklamlar

Yurt dışı hastaların randevu ve iletişim formları doldurmalarını dijital reklamlarla sağlıyoruz. Google partnerliğimiz doğrultusunda pazarlama araçlarını ve gereksinimlerini en doğru şekilde kullanarak başarıyı kaçınılmaz kılıyoruz.

CRM Danışmanlığı

Mez eSoft markası altında sunmuş olduğumuz müşteri ilişkileri yönetimiyle, müşterilerle olan ilişkilerinizi daha iyi yönetebilmenizi sağlıyoruz. Mez eSoft markası entegre yapısı ile hızlı bilgi akışı ve iş süreçlerinde verimlilik sağlar.

Sosyal Medya Yönetimi

Hizmetleri ve markanızı hedef kitlenize sosyal medya yönetimi konusunda profesyonel bir çalışma sergileyerek, en etkin şekilde ön plana çıkartıyoruz.

Web Sitesi

Web sitelerini sağlık turizmine yönelik bir şekilde hazırlıyoruz. Dil desteği bulunan ve SEO altyapısı ile uyumlu, responsive olarak dizayn edilmiş web sitenizi tamamen size özel ve kullanıcı deneyimini düşünerek tasarlıyoruz.

SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) hizmeti ile yurtiçi ve yurtdışı hastalarından oluşan hedef kitleyle websitenize organik trafik çekmenizi sağlıyoruz.

Kurumsal Kimlik

Firmanızın duruşunu en iyi şekilde temsil eden çalışmalar yapıyoruz. Kurumsal kimlik çalışmalarımız ile firmanızın veya doktorun markalaşmasını sağlayarak, hastaların güvenini topluyoruz.

İletişime Geç

İletişim

Size en iyi hizmeti verebilmek için sizi iyi anlamamız gerekiyor. Bu yüzden tüm alanları doldurmanızı rica ederiz.

Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama Kanalları

Yabancı hastaya ulaşabilmenin birden fazla dijital yolu vardır. Bunu sadece performans pazarlama tarafında değil aynı zamanda sosyal medya, SEO, email marketing vb. olarakta düşünmeliyiz. Ayrıca ilerleyen zamanlarda gelen hasta taleplerinin fazlalaşmasıyla CRM sisteminin entegre olması gerekecektir. Dijital pazarlamayı ikiye ayırabiliriz.

 • Kapımıza Gelenler
 • Kapısını Çaldıklarımız

Kapımıza gelenler Google reklamlarıdır. Çünkü kullanıcı ”Türkiye’de saç ekimi yapan klinikler” şeklinde bir anahtar kelime arama yaptığında karşısına bir sürü kapı çıkacaktır. Eğerki kaliteli bir şekil reklam optimizasyonunu yaptıysak ilk çaldığı kapılardan biri biz olacağız. Dolayısıyla kullanıcıyı direk ayağımıza getiren en önemli kanal Google dur diyebiliriz.

Kapısını çaldıklarımız ise Facebook reklamlarıdır. Biz bir hizmeti verdiğimizi insanlara duyurmak isteriz. Ve potansiyel müşterimiz olabilecek, sağlık alanında son zamanlarda bir hizmet araştırmış olma ihtimali yüksek olan kişilerin kapısını çalarız ve deriz ki ”Selam, Türkiye’de annelik estetiği ameliyatı olmak ister misiniz? Fiyatlarımız da uygundur…” . Ve daha sonra alışveriş başlar.

Yabancı hastaya ulaşabilmenin birden fazla dijital yolu vardır. Bunu sadece performans pazarlama tarafında değil aynı zamanda sosyal medya, SEO, email marketing vb. olarakta düşünmeliyiz. Ayrıca ilerleyen zamanlarda gelen hasta taleplerinin fazlalaşmasıyla CRM sisteminin entegre olması gerekecektir.

Sağlık Turizminde Bizi Tercih Eden Müşterilerimizden Bazıları

İletişime Geç

İletişim

Size en iyi hizmeti verebilmek için sizi iyi anlamamız gerekiyor. Bu yüzden tüm alanları doldurmanızı rica ederiz.

Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sağlık turizmi, dijital pazarlama ajansları açısından en zor sektörlerin başında gelmektedir. Konu insan sağlığına yönelik reklamlar olduğunda, Google, Facebook, Instagram gibi platformların algoritmaları oldukça hassas davranmakta, sistemden kalıcı yasaklanmalar yaşatabilmektedirler. Mağduriyet yaşamamanız için mutlaka sağlık turizmi alanında tecrübeli bir dijital ajans ile birlikte çalışmalısınız.

Hastalar Bizimle İletişime Nasıl Geçecek?

Hasta adaylarınız sizin reklamlarınızı Google’da veya sosyal ağlarda görür ve reklamlara tıklaması beklenir. Her reklam kampanyası ayrı bir hedef ve metotlarla kurulur. Hasta adayının siteye ulaştığı reklamda hastaların canlı chat, Whatsapp butonu ya da telefon numaranıza tıklayarak size ulaşması veya sitenizde yer alan Randevu Al formunu doldurarak sizden dönüş beklemesi hedeflenirken, bazı reklam modellerinde sosyal ağdan hiç ayrılmadan size telefon, email, ve isim bilgisini iletebildiği ve sizin telefon veya email ile onlara ulaştığınız bir yol izlenir.

Sağlık Turizminde Devlet Teşviği Nasıl Alınır?

Herkesin en iyi olduğu işi yapmasının doğru olduğunu düşünen bir anlayışla, bunun için doğru bir müşavirlik firmasından danışmanlık hizmeti almanız gerektiğini düşünüyoruz. Partnerlik anlaşmamız bulunan teşvik danışmanlık firmasına sizleri yönlendiriyor, partnerimizin uzman kadrosuyla teşvik sürecinizi en etkili şekilde yürütmenizi sağlıyoruz.

Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Sağlık tesisleri uluslararası sağlık turizmi yetki belgesini alabilmek için Uluslararası Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Hakkında Yönetmelik ile belirlenen süreçleri takip ederek ilgili il ve ilçe sağlık müdürlüğüne başvurmak zorundadırlar. Uluslararası sağlık turisti ile beraberindeki refakatçi ve diğer yakınlarına konaklama, ulaşım ve transfer hizmetlerinin sağlanması faaliyetlerini yürütecek olan aracı kuruluşlar ise doğrudan İl Sağlık Müdürlüğüne başvurmak zorundadır.

Sağlık Tesisleri İçin Aranan Yetkinlik Kriterleri Nelerdir?

Sağlık kuruluşlarının uluslararası sağlık turizmi yetki belgesini alabilmesi için aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekmektedir.

 • Sağlık tesisinin, başvuru tarihinden/denetimden önce yapılan son sağlıkta kalite standartları değerlendirmesinden asgari 85 puan almış olması. (Özel Hastane, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Hastaneleri için gereklidir.)
 • Uluslararası sağlık turizmi biriminin kurulmuş olması,
 • Uluslararası sağlık turizmi biriminde sorumlu hekim dahil birisi ingilizce olmak üzere yeterli düzeyde yabancı dil bilen en az iki kişinin çalışması,
 • Hekimin, Türkiye’de iki yılı kamu ya da özel sağlık kuruluşlarında olmak üzere, en az beş yıl meslek icrası yapmış olması,
 • Sağlık tesisinin hasta kayıt sisteminin e-nabız sistemine entegre edilmiş olması,
 • Yabancı hastaların bilgi alıp iletişime geçebileceği, hekimin özgeçmişini ve sağlık kuruluşunun iletişim bilgilerini içeren en az iki yabancı dilde hizmet veren bir web sitesine sahip olması,
 • Sağlık turistinin ödemelerini sağlık tesisine ulaşmadan önce depozito olarak yatırabileceği bir alt yapıya sahip olması istenmektedir.

İletişim

Size en iyi hizmeti verebilmek için sizi iyi anlamamız gerekiyor. Bu yüzden tüm alanları doldurmanızı rica ederiz.